Co warto wiedzieć projektując swój dom?

Przystępując do projektowania swojego domu, należy się zastanowić, jakie budynki Nam się podobają, czy chcemy mieszkać w nowoczesnym domu o kubikowych kształtach czy też w stylowym budynku o wyglądzie dworku. Należy zwrócić uwagę na usytuowanie domu względem stron świata, ilość słońca, która wpada przez otwory, nagrzewanie powierzchni podłóg i ścian przez promienie słoneczne oraz na ilość energii potrzebnej do ogrzewania budynku w zimie lub ochłodzenia w lecie. Współczesna koncepcja budowy wszelkich budynków, czy to mieszkalnych czy użyteczności publicznej opiera się na oszczędności energii oraz tworzeniu dużych przeszklonych powierzchni, salonów czy otwartych kuchni. Dzięki temu wpadające przez otwory okienne światło sprawia tym samym wrażenie komfortu przebywania w otwartej przestrzeni w kontakcie z przyrodą.

Fasady v4 przycięte_2

 

Ludzie obawiają się dużych okien, gdyż w mentalności kojarzy się to z problemami dotyczącymi braku komfortu termicznego w codziennym ich użytkowaniu. Brak tego komfortu przejawiał się w starym budownictwie i w starej technologii produkcji szyb. Podchodząc w zimie do okna na odległość 0,5m, gdzie były zastosowane szyby o współczynniku 3,0 W/(m2.K), odczucie dyskomfortu termicznego było tak duże jakbyśmy zbliżali się do ściany lodu. W lecie efekt zaś był odwrotny, dyskomfort wynikający z kolei z gorąca bijącego od szklanej ściany, powodował niechęć do stosowania tego typu przeszkleń w budownictwie. W tych wszystkich rozwiązaniach ludziom cały czas brakowało słońca i światła, które ma istotny wpływ na samopoczucie, komfort psychiczny, a także na produkcję witaminy D3. Nasz klimat charakteryzuje się większą ilością dni pochmurnych i deszczowych niż słonecznych, dlatego bardzo istotne jest wykorzystywanie słonecznych dni do maksimum.

Współczesna technologia produkcji systemów aluminiowych, jak i innych systemów służących do produkcji okien umożliwia uzyskiwanie współczynników przenikania ciepła przez przekrój okna na poziomie 0,7-1,3 W/(m2.K). W starej technologii współczynniki te kształtowały się na poziomie 2,0-3,0 W/(m2.K),  a szyby osiągały współczynniki w granicach 3,0 W/(m2.K). W przypadku nowoczesnych technologii szyby osiągają współczynnik na poziomie nawet 0,4 W/(m2.K). Ściana w domu mieszkalnym z lat 60 uzyskiwała współczynnik 0,35 W/(m2.K), natomiast obecna technologia wykonywania ścian murowanych, izolowanych w budynkach pasywnych pozwala zmniejszyć ten współczynnik do wartości około 0,15 W/(m2.K). Bardzo istotnym aspektem jest również sposób montażu przegrody szklanej, okiennej, fasadowej czy też ogrodu zimowego. Technologia okien drewnianych czy plastikowych bardzo często nie wykorzystuje membran EPDM, a montaż często odbywa się na pianach poliuretanowych. Bezwzględnym liderem technologii pasywnej są konstrukcje aluminiowe ze względu używanie membran EPDM, co ma wpływ na długotrwałą eksploatację, gdyż na granicy połączenia okno-mur nie pojawia się niepożądana utrata ciepła. Dodatkowo aluminium jest surowcem bardzo trwałym i wytrzymałym, które nie traci swoich właściwości mechanicznych nawet w okresie 15 czy 20-letniej eksploatacji. Obecnie, okna aluminiowe przy wyższych współczynnikach termicznych, lepszej wiatro- i wodoszczelności są dużo trwalsze od konkurencyjnych technologii.

 

Mimo swej niższej ceny systemy plastikowe i drewniane nie zapewniają odpowiedniej izolacyjności i są mniej odporne na czynniki zewnętrzne.

Duże powierzchnie przeszkleń oraz nowoczesna technologia szkła dwu- i trzykomorowego powoduje, że ilość szkła przypadającą na 1 m2 przegrody waży coraz więcej, dlatego bardzo istotne są współczynniki mechaniczne. Z tego powodu profile aluminiowe i ich cechy wytrzymałościowe stawiane są na 1 miejscu przy wykonywaniu tego typu przegród. Należy tu przede wszystkim wymienić przeszklenia typu fasadowego, gdzie szerokość wizualna profilu to tylko 5 cm. Analogicznie, próby przeszklenia w technologii PCV lub drewnianej są wizualnie 2-3 razy szersze, co potęguje efekt ciężkości.

Technologia drzwi podnoszono-przesuwnych (popularnie zwanych HS) pozwala w technologii aluminiowej wykonywać przeszklenia o powierzchni 3-4 m2 i szerokości nawet do 3 m. Istnieje możliwość zbudowania drzwi rozsuwnych czteroskrzydłowych o wymiarze 3m wysokości i 6m szerokości z progiem o wysokości 2 cm. Szczelność na powietrze i wodę jest kilkukrotnie wyższa niż w technologii PCV. System daje możliwość mocowania szkła o ciężarze 400kg w pojedynczym skrzydle, co podnosi komfort i zapewnia wygodę użytkowania tego typu przeszkleń. Tego typu rozwiązanie charakteryzuje się współczynnikiem przenikania ciepła na poziomie 0,6 W/(m2.K), automatyką w postaci dodatkowych elementów tj. silników sterowanych pilotem oraz bardzo wygodnych przekładni z długą klamką, umożliwiających otwarcie drzwi przy użyciu niedużej siły.

Kuchnia z wyspą drzwi przesuwne

Należy również zwrócić uwagę na wizualną grubość powszechnie montowanych okien, która wynosi 12 cm, podczas gdy w przypadku okien aluminiowych jest ona równa 8 cm. Ponadto ciężar szkła, trwałość, ilość światła wpadająca do wnętrza, nowoczesne okucia – nierdzewne czy też malowane w kolorze okien, odróżniają i nadają oknom aluminiowym nowoczesnego i indywidualnego charakteru oraz elegancji. Okna te wyróżnia także bogactwo wykończenia, szeroki wybór kolorów z palety RAL oraz kolorów drewnopodobnych, nie zapominając przy tym o zachowaniu wysokich parametrów.

Drzwi wejściowe stanowią wizytówkę każdego domu, mieszkania czy apartamentu. Ważne parametry charakteryzujące aluminiowe systemy drzwiowe to między innymi przenikalność termiczna, odporność antywłamaniowa, szczelność na wodę i powietrze, trwałość oraz nienaganna estetyka i design oraz możliwość wyboru różnych kształtów okuć czy ukrytych zawiasów. W tzw. inteligentnych domach istnieje możliwość zastosowania zamków elektromotorycznych, trzypunktowych zamków antywłamaniowych oraz możliwość zastosowania różnych sposobów uchylania czy też otwierania. W dobie nowoczesnej technologii tradycyjny klucz wielokrotnie nie jest wymagany, zastępuje go otwieranie za pomocą kart dostępu, szyfratorów czy też czytników linii papilarnych.

 

Dzięki technologiom aluminiowym istnieją możliwości bardzo dużego ograniczania niepożądanego efektu nagrzewania się budynków w lecie, poprzez zastosowanie poziomych refleksoli o odpowiednim kącie nachylenia i odpowiedniej odległości między sobą. Powoduje to, że znajdujące się wysoko słońce odbija promienie słoneczne, ograniczając tym samym nadmierne nagrzewanie. W miesiącach jesiennych czy zimowych, okna wpuszczają pożądaną energię słoneczną do wnętrza budynku, co w powiązaniu ze specjalnie skonstruowanymi szybami, przyczynia się do zmniejszenia kosztów eksploatacji w zimie, latem zaś pozwala na pozyskanie energii wykorzystywanej przez klimatyzatory.

Współczesne ogrody zimowe umożliwiają uzyskiwanie współczynnika przenikania ciepła na poziomie 0,7-0,9  W/ (m2.K) w płaszczyźnie dachu, a w płaszczyźnie ścian 0,6 W/ (m2.K).  Ogrody stanowią barierę między ogrodem a domem. Dzięki aluminiowym konstrukcjom możliwe jest postawienie wielkich dachów o powierzchni 30 m2, podtrzymywanych tylko na 2 podporach, co w powiązaniu z drzwiami przesuwnymi typu HS oraz dachowymi żaluzjami słonecznymi, umożliwia korzystanie z tej przestrzeni o każdej porze roku. Latem pozwalają cieszyć się chłodem i przewiewem, zaś zimą zapewniają roślinom zielonym bardzo dobry klimat do wzrostu i rozwoju, temperaturę 18 oC i wilgotność 60%. Przestrzeń ta może stanowić  dodatkową powierzchnię użytkową domu, pełni także rolę dodatkowej bariery wytwarzającej pośredni mikroklimat między domem, a otoczeniem zewnętrznym. Możliwości zastosowania ogrodu są wielorakie, a jego zagospodarowanie powinno być dokładnie przemyślane.

ogród - artykuł